Szukaj na tym blogu
Na tym blogu Green House Systems wyjaśnia poszczególne pojęcia oraz aspekty dobrych instalacji odnawialnych źródeł energii. Tu poczytasz o panelach fotowoltaicznych, pompach ciepła, falownikach, magazynach energii, magazynach ciepła, kolektorach słonecznych, stacjach ładowania samochodów, instalacjach elektrycznych, smart home, klimatyzacji, rekuperacji, wentylacji a także o różnicach jakie dzielą poszczególne technologie OZE.
Polecany artykuł
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Jak magazynować energię z fotowoltaiki?
Panele fotowoltaiczne umożliwiają wykorzystanie ekologicznych źródeł energii odnawialnej do wytwarzania prądu i zasilania systemów grzewczych. Nadmiar zgromadzonej energii z paneli fotowoltaicznych może być przechowywany w celu późniejszego wykorzystania.
Metody magazynowania energii z paneli fotowoltaicznych
Systemy fotowoltaiczne generują znaczną ilość energii w okresie wiosenno-letnim. Jej nadwyżka może być magazynowana w celu wykorzystania w okresie zimowym. Istnieją dwa główne typy instalacji, różniące się sposobem przechowywania energii:
- Systemy typu on-grid Tego typu systemy są podłączone do sieci elektrycznej, do której przesyła się całą nadprodukcję energii elektrycznej. Użytkownik może wtedy pobrać odpowiednią ilość energii z sieci, gdy jest to potrzebne. Przepisy regulujące odnawialne źródła energii określają sposób rozliczania właścicieli instalacji z siecią. Dla systemów o mocy do 10 kWp, można odzyskać maksymalnie 80% przekazanej do sieci energii. W przypadku większych instalacji o mocy nieprzekraczającej 40 kWp, możliwe jest odzyskanie do 70% energii. Dodatkowo, w okresie rozliczeniowym istnieje możliwość sprzedaży nadwyżek energii.
W tym przypadku konieczne jest zastosowanie liczników dwukierunkowych, które monitorują i aktualizują dane dotyczące energii przekazanej do sieci oraz pobranej z niej przez gospodarstwo. Te informacje są podstawą do regularnych rozliczeń między użytkownikiem a dostawcą energii elektrycznej.
- Systemy typu off-grid Ten typ systemów jest stosowany w sytuacjach, gdy niemożliwe jest połączenie z siecią elektryczną lub gdy zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa jest niewielkie (np. ogrzewanie wody lub zasilanie podstawowych urządzeń elektrycznych na działce rekreacyjnej). W takich przypadkach nadmiar energii magazynuje się w akumulatorach, które są częścią instalacji. Przekształcenie prądu stałego pobieranego z akumulatorów na prąd zmienny odbywa się za pomocą inwertera.
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Najpopularniejsze wpisy

Program „Czyste Powietrze” – Jak uzyskać dofinansowanie?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje

Mój Prąd 6.0 pytania i odpowiedzi
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje

Moje ciepło - jak otrzymać dofinansowanie i na co?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje

Fotowoltaika i Pompa Ciepła - Optymalne Rozwiązanie
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje