Przejdź do głównej zawartości

Polecany artykuł

SolarEdge – Energia z optymalizacją od Green House Systems

SolarEdge i Green House Systems – Nowoczesne Rozwiązania Fotowoltaiczne dla Każdego Wprowadzenie W dobie rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii, coraz większą popularność zdobywają instalacje fotowoltaiczne. Jednym z liderów na rynku technologii PV jest firma SolarEdge , która dzięki innowacyjnym rozwiązaniom rewolucjonizuje sposób, w jaki pozyskujemy i zarządzamy energią słoneczną. SolarEdge oferuje kompleksowe systemy optymalizacji, monitoringu oraz zarządzania energią, które są wykorzystywane zarówno w instalacjach domowych, jak i komercyjnych czy wielkoskalowych projektach. Kluczowym elementem sukcesu firmy jest nie tylko sama technologia, ale również szeroka sieć autoryzowanych instalatorów, którzy dbają o profesjonalny montaż i serwis systemów. Jednym z takich partnerów jest polska firma Green House Systems , która dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wysokim standardom obsługi zapewnia, że inwestycje w systemy Solar...

Jak odróżnić kolektor słoneczny od modułu PV?

Jak odróżnić kolektor słoneczny od modułu PV? - Green House Systems

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa systemy, których celem jest konwersja energii słonecznej. Mimo że te rozwiązania różnią się konstrukcją, działaniem i zastosowaniem, użytkownicy często mają trudności z jednoznacznym rozróżnieniem ich między sobą.

Często te pojęcia są mylone, dlatego w niniejszym artykule wyjaśnimy, jak odróżnić panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych.

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne: zastosowanie Kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody użytkowej. Mogą również wspomagać centralne ogrzewanie i służyć do podgrzewania wody w basenie. Natomiast panele fotowoltaiczne mają za zadanie przekształcać energię słoneczną w energię elektryczną, która ma szerokie zastosowanie - między innymi do oświetlenia budynków, zasilania urządzeń elektronicznych i elektrycznych.

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne: konstrukcja System kolektorów słonecznych składa się z następujących elementów:

  • kolektory (zazwyczaj umieszczane na dachu),
  • zasobnik na ciepłą wodę,
  • rury łączące kolektory z zasobnikiem,
  • pompa,
  • sterownik,
  • zbiornik zbiorczy i inne elementy zabezpieczające.

Natomiast standardowy system fotowoltaiczny składa się z następujących komponentów:

  • ogniwa fotowoltaiczne,
  • falownik (inwerter),
  • przewody elektryczne,
  • urządzenia zabezpieczające.

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne: działanie

Największe różnice między tymi dwoma systemami wynikają z ich działania. Jest to głównie związane z ich konstrukcją i rodzajem pozyskiwanej energii. Kolektory przekształcają promieniowanie słoneczne w ciepło, które następnie jest przekazywane do instalacji w domu. Dzięki temu można uzyskać ciepłą wodę użytkową (kolektory słoneczne czasami są również wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń). Wydajność kolektorów w dużej mierze zależy od ilości energii słonecznej, dlatego w okresie wiosenno-letnim system ten przynosi najwięcej korzyści.

Panele fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, które polega na powstawaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Zawarte w panelach ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały pod wpływem światła słonecznego. Następnie w falowniku prąd jest przetwarzany i może być wykorzystywany do zasilania urządzeń domowych.