Szukaj na tym blogu
Na tym blogu Green House Systems wyjaśnia poszczególne pojęcia oraz aspekty dobrych instalacji odnawialnych źródeł energii. Tu poczytasz o panelach fotowoltaicznych, pompach ciepła, falownikach, magazynach energii, magazynach ciepła, kolektorach słonecznych, stacjach ładowania samochodów, instalacjach elektrycznych, smart home, klimatyzacji, rekuperacji, wentylacji a także o różnicach jakie dzielą poszczególne technologie OZE.
Polecany artykuł
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Jak odróżnić kolektor słoneczny od modułu PV?
Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to dwa systemy, których celem jest konwersja energii słonecznej. Mimo że te rozwiązania różnią się konstrukcją, działaniem i zastosowaniem, użytkownicy często mają trudności z jednoznacznym rozróżnieniem ich między sobą.
Często te pojęcia są mylone, dlatego w niniejszym artykule wyjaśnimy, jak odróżnić panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych.
Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne: zastosowanie Kolektory słoneczne służą do podgrzewania wody użytkowej. Mogą również wspomagać centralne ogrzewanie i służyć do podgrzewania wody w basenie. Natomiast panele fotowoltaiczne mają za zadanie przekształcać energię słoneczną w energię elektryczną, która ma szerokie zastosowanie - między innymi do oświetlenia budynków, zasilania urządzeń elektronicznych i elektrycznych.
Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne: konstrukcja System kolektorów słonecznych składa się z następujących elementów:
- kolektory (zazwyczaj umieszczane na dachu),
- zasobnik na ciepłą wodę,
- rury łączące kolektory z zasobnikiem,
- pompa,
- sterownik,
- zbiornik zbiorczy i inne elementy zabezpieczające.
Natomiast standardowy system fotowoltaiczny składa się z następujących komponentów:
- ogniwa fotowoltaiczne,
- falownik (inwerter),
- przewody elektryczne,
- urządzenia zabezpieczające.
Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne: działanie
Największe różnice między tymi dwoma systemami wynikają z ich działania. Jest to głównie związane z ich konstrukcją i rodzajem pozyskiwanej energii. Kolektory przekształcają promieniowanie słoneczne w ciepło, które następnie jest przekazywane do instalacji w domu. Dzięki temu można uzyskać ciepłą wodę użytkową (kolektory słoneczne czasami są również wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń). Wydajność kolektorów w dużej mierze zależy od ilości energii słonecznej, dlatego w okresie wiosenno-letnim system ten przynosi najwięcej korzyści.
Panele fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, które polega na powstawaniu siły elektromotorycznej w ciele stałym pod wpływem promieniowania słonecznego. Zawarte w panelach ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały pod wpływem światła słonecznego. Następnie w falowniku prąd jest przetwarzany i może być wykorzystywany do zasilania urządzeń domowych.
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Najpopularniejsze wpisy

Program „Czyste Powietrze” – Jak uzyskać dofinansowanie?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje

Mój Prąd 6.0 pytania i odpowiedzi
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje

Moje ciepło - jak otrzymać dofinansowanie i na co?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje

Fotowoltaika i Pompa Ciepła - Optymalne Rozwiązanie
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje